LCD-AU104-V2-RS-SET
  • 10.4 inch TFT 800×600 Resolution LCD panel
  • Operation Temperature: -20 ~ +70°C
  • Brightness 400nits and Backlight 50,000hrs
  • Standard LCD cable set only for ICOP’s SBC
  • Resistive touchscreen with RS-232 touch controller. (Support DOS)
Availability: Only 2 left in stock
Product total
Options total
Grand total
SKU: LCD-AU104-V2-RS-SET Category: Brand:
Compare
Weight 820 g
Dimensions 320 × 200 × 60 mm
Screen size
10.4"
Manufacturing
ICOP Technology
Specifications
Model Name 10.4″ LCD SET
Size 10.4″ SVGA LCD
Resolution 800 x 600
Colors & Backlight 262,144 / 16.2M / LED
View Angle V 130°, H 160°
Brightness 400 cd/m2
Backlight life 50,000 hrs
Contrast Ratio 700:1
Response Time 15 ms
Signal Interface 18/24 bits LVDS
Power Requirement 3.3 VDC
Power Consumption 2.88W
Operating Temperature -30 ~ +80 °C