LCD-AU065-RS-SET
  • 6.5 inch TFT 640×480 Resolution LCD panel
  • Operation Temperature: -20 ~ +70°C
  • Brightness 800nits and Backlight 50,000hrs
  • Standard LCD cable set only for ICOP’s SBC
  • Resistive touchscreen with RS-232 touch controller. (Support DOS)
Availability: Only 2 left in stock
Product total
Options total
Grand total
SKU: LCD-AU065-RS-SET Category: Brand:
Compare
Weight 530 g
Dimensions 260 × 160 × 50 mm
Screen size
6.5"
Manufacturing
ICOP Technology
Specifications
Model Name 6.5″ LCD SET
Size 6.5″ VGA LCD
Resolution 640 x 480
Colors & Backlight 262,144 / 16.2M / LED
View Angle V 140°, H 160°
Brightness 800 cd/m2
Backlight life 50,000 hrs
Contrast Ratio 600:1
Response Time 25 ms
Signal Interface 18/24 bits LVDS
Power Requirement 3.3 VDC
Power Consumption 3W
Operating Temperature -30 ~ +80 °C