LCD-AU15-U-SET
  • 15 inch TFT 1024×768 Resolution LCD panel
  • Operation Temperature: -20 ~ +70°C
  • Brightness 350nits and Backlight 50,000hrs
  • Standard LCD cable set only for ICOP’s SBC
  • Resistive touchscreen with USB touch controller. (Doesn’t support DOS)
Availability: Only 2 left in stock
Product total
Options total
Grand total
SKU: LCD-AU15-U-SET Category: Brand:
Compare
Weight 1100 g
Dimensions 390 × 350 × 120 mm
Screen size
15"
Manufacturing
ICOP Technology
Specifications
Model Name 15″ LCD SET
Size 15″ XGA LCD
Resolution 1024 x 768
Colors & Backlight 262,144 / 16.2M / LED
View Angle V 150°, H 160
Brightness 350 cd/m2
Backlight life 50,000 hrs
Contrast Ratio 800:1
Response Time 8 ms
Signal Interface 18/24 bits LVDS
Power Requirement 3.3 VDC
Power Consumption 7.5W
Operating Temperature 0 ~ +65 °C