LCD-DI057-RS-SET
  • 5.7 inch TFT 640×480 Resolution LCD panel
  • Operation Temperature: -20 ~ +70°C
  • Brightness 500nits and Backlight 50,000hrs
  • Standard LCD cable set only for ICOP’s SBC
  • Optional: Resistive touchscreen with USB touch controller. (Doesn’t support DOS)
Availability: Only 2 left in stock
Product total
Options total
Grand total
SKU: LCD-DI057-RS-SET Category: Brand:
Compare
Weight 530 g
Dimensions 220 × 150 × 45 mm
Screen size
5.7"
Manufacturing
ICOP Technology
Specifications
Model Name 5.7″ LCD SET
Size 5.7″ VGA LCD
Resolution 640 x 480
Colors & Backlight 262,144 / LED
View Angle V 100°, H 140°
Brightness 500 cd/m2
Backlight life 50,000 hrs
Contrast Ratio 300:1
Response Time 50 ms
Signal Interface 18 bits TTL
Power Requirement 3.3 VDC
Power Consumption 2W
Operating Temperature -20 ~ +70 °C