HMI-043T-EM41N-BFC1
  • DM&P SoC Vortex86EX- 400MHz
  • 128MB RAM onboard
  • U / LAN / CAN / eMMC / SD / RFID / 7~24V
  • 4.3 inch TFT 480×272 Resolution LCD with resistive touchscreen
  • Operation Temperature: 0 ~ +50°C
  • CE / FCC / VCCI Certification, IP65 Front Panel Waterproof, Shock and Vibration
  • Wide power voltage input, DC +7~24V
Availability: Only 2 left in stock
SKU: HMI-043T-EM41N-BFC1 Category: Tag: Brand:
Compare
Weight 600 g
Dimensions 171 × 105 × 48 mm
Screen size
4.3"
RAM
128MB, 256MB
I/O Interface
USB, LAN, CAN Bus, eMMC, SD, RFID
Power Supply
7~24V
Manufacturing
ICOP Technology
Specifications
CPU Board Specifications
CPU DMP Vortex86Exm 400MHz
Cache L1:16KB I-Cache, 16KB D-Cache
L2: 4-way, 128KB L2 Cache
BIOS Coreboot BIOS
Memory Integrated 128MB RAM
Internal Drive SD Slot x1
Wireless / Network Integrated 10/100Mbps Ethernet x 1
HF RFID Reader x 1
Interface USB ports (Ver2.0) x 1
Can bus x 1
Mechanical & Environment
Power Requirement +7 ~ 24VDC
Power Consumption +12V@1A
Operating Temperature 0~+50°C (+32~+122°F)
Storage Temperature -30~+70°C (-22~ +158°F)
Operating Humidity 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-Condensing
Dimensions 129.1 x 95.0 x 34.3mm (5.08 x 3.74 x 1.35 inches)
Weight 350g
LCD Specifications
Display Type 4.3” WQVGA TFT LCD
Backlight life 20,000 hrs
Display Resolution 480(W) x 272(H)
Luminance (cd/m2) 280 cd/m2
Contrast Ratio 450: 1
Display Color 16.7M
Pixel Configuration R.G.B Vertical Stripe
Viewing Direction 6 o’clock
Viewing Angle Vertical 120°
Horizontal 140°
LED Life Time 20,000 hrs
Touchscreen
Type Analog Resistive
Resolution Continuous
Surface Properties 3H / Anti-Glare
Transmittance 80%