PEX-057T-8A
  • DM&P SoC Vortex86EX- 400MHz
  • 1GB DDR3 onboard
  • S / 2U / LAN / Audio / mSD / 8~35V
  • 5.7 inch TFT 640×480 Resolution LCD with resistive touchscreen
  • Operation Temperature: -20 ~ +60°C
  • MicroSD socket onboard
  • CE / FCC / VCCI Certification, Shock and Vibration
  • Wide power voltage input, DC +8~35Vdc
*8A: +8V ~ +35VDC power input by terminal block
Availability: Only 2 left in stock
SKU: PEX-057T-8A Category: Tag: Brand:
Compare
PEX-057T is an ultra-compact platform for the present demanding embedded and productive applications. It has a new Vortex86EX SoC CPU, which consumes only minimum power requirement when running at 400MHz, and DDR3 memory provides a faster data transfer rate. By using a 5.7” TFT LCD, PEX-057T becomes the perfect choice for a limited budget. In addition, the integrated 10/100M Ethernet port supplies the communication capability which makes PEX-057T can be more widely used when running with DOS, Linux, Windows CE, Windows Embedded environments to become the perfect solution for system integration.
Weight 800 g
Dimensions 220 × 237 × 70 mm
Screen size
5.7"
RAM
1GB
I/O Interface
RS-232, RS-422, RS-485, USB, LAN, Audio, microSD
Power Supply
8~35V
Manufacturing
ICOP Technology
Specifications
CPU Board Specifications
CPU DM&P Vortex86EX – 400MHz
Cache L1:16KB I-Cache, 16KB D-Cache L2: 128KB Cache
BIOS Coreboot BIOS
Memory 1GB DDR3 onboard
Watchdog Timer Software programmable from 30.5u to 512 seconds x 2 sets
LAN Integrated 10/100M Ethernet
Audio HD Audio-Realtek ALC262 CODEC
Internal Drives Micro SD slot
I/O RS-232/422/485 x 1 USB ports (Ver2.0) x 2 RJ-45 Port x 1
Mechanical & Environment
Power Requirement Multi-Voltage +8~+35VDC ( 8A )
Power Consumption 10 Watt
Operating Temperature -20~+60℃ ( -4 ~ +140℉)
Storage Temp. -30 ~ +70℃ ( 14 ~ +158℉)
Operating Humidity 0% ~ 90% relative humidity, non-condensing
Dimensions 152 x 112 x 33mm (5.98 x 4.41 x 1.3 inches)
Weight 470g
Certification CE / FCC / VCCI / Vibration / Shock
LCD Specifications
Display Type 5.7” TFT LCD
Backlight Unit LED
Display Resolution 640(W) x 480(H)
Brightness (cd/m²) 500 nits
Contrast Ratio 300: 1
Display Color 262, 144
Dot Pitch (mm) 0.06 (W) x 0.18 (H)
Viewing Angle Vertical 100°, Horizontal 140°
Backlight Lifetime 50,000 hrs
Touchscreen
Type Analog Resistive
Resolution Continuous
Transmittance 80%