VOX-104-TS-D3
  • DM&P SoC Vortex86-DX3- 1GHz
  • 1GB RAM onboard
  • 4S / 4U / VGA / LCD / LVDS / 2GLAN / LAN / PWM / Audio / 16GPIO / SATA / 5V&12V
  • 10.4 inch TFT 800×600 Resolution LCD with resistive touchscreen
  • Operation Temperature: 0 ~ +50°C
  • Brightness 400nits and Backlight 50,000hrs
  • Default SBC: VDX3-6726-1G
  • Can install any ICOP’s 3.5
Availability: Only 2 left in stock
Product total
Options total
Grand total
SKU: VOX-104-TS-D3 Category: Tag: Brand:
Compare
VOX-104-TS-D3
Weight 2900 g
Dimensions 390 × 350 × 120 mm
RAM
1GB
I/O Interface
RS-232, RS-485, USB, GLAN, LAN, PWM, Audio, GPIO, SATA
Display Interface
VGA, LCD, LVDS
Screen size
10.4"
Manufacturing
ICOP Technology
Specifications
LCD Type SVGA TFT LCD
Size 10.4”
Resolution (Pixel) 800(W) x 600(H )
Colors 16.2M(8bit)
View Angle Vertical 130∘ / Horizontal 160∘
Brightness 400 cd/m2
Backlight Life 50,000 hrs
Contrast Ratio 700: 1
CPU DM&P VortexDX2-800MHz / Vortex86DX3-1GHz
Cache L1: 16KB I-Cache, 16KBD- Cache / L 2: 256KB Cache
Memory 1GB Memory Onboard
Watchdog Timer Software Programmable from 30.5u to 512 Seconds x 2 Sets
Serial Port RS-232 / 485 x 4
USB Ports USB Ports (Version 2.0) x 4
Ethernet Integrated 10/100M Ethernet & Giga Ethernet x 2
Audio HD Audio-Realtek ALC262 CODEC
Internal Drives SATA Support
Touch Screen Type Analog Resistive
Bus Interface PC/104 Standard Compliant
Power Requirement +5VDC, +12VDC (Default come with the power adapter, PS-GPSN50A-13)
Power Consumption 24W (Max.)
Operating Temperature 0~+50∘C (32~+122∘F)
Storage Temperature -30~ +70∘C (-22 ~+158∘F)
Operating Humidity 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-Condensing
Operating System DOS
Linux
WinCE
WinXP
Win7
Windows Embedded Standard
Dimensions 303x204x39.66mm (11.93×8.03×1.56 inches)