VOX-084-TS-E4
  • Intel® Braswell x5-E8000 1.04GHz
  • 4GB DDR3L onboard
  • 4S / 6U / HDMI / VGA / LVDS / 2GLAN / AUDIO / 16GPIO / MiniPCIE
  • 8.4 inch TFT 800×600 Resolution LCD with resistive touchscreen
  • Operation Temperature: 0 ~ +50°C
  • Brightness 250nits and Backlight 30,000hrs
  • Default SBC: IBW-35-E4
  • Windows 10, Win10 IoT, Linux support
Availability: In stock
Product total
Options total
Grand total
SKU: VOX-084-TS-E4 Category: Tag: Brand:
Compare
VOX-084-TS-E4
Weight 984 g
Dimensions 230.4 × 150 × 43.1 mm
RAM
4GB
I/O Interface
RS-232, RS-485, USB, I2C, GPIO
Display Interface
HDMI, VGA
Screen size
8.4"
Manufacturing
ICOP Technology
Specifications
LCD Type SVGA TFT LCD
Size 8.4”
Resolution (Pixel) 800(W) x 600( H)
Colors 16.2M(8bit)
View Angle Vertical 140∘ / Horizontal 160∘
Brightness 250 cd/m2
Backlight Life 30,000 hrs
Contrast Ratio 600: 1
CPU Intel® AtomTM x5-E8000 2.00GHz (Burst) 1.04GHz Quad Core / Intel® Pentium® N3710 2.56GHz (Burst) 1.6GHz Quad Core (Build to order) / Intel® Celeron® N3160 2.24GHz (Burst) 1.6GHz Quad Core (Build to order)
Memory 4GB DDR3L Onboard
BIOS UEFI BIOS
Expansion MiniPCIe Slot x1, SIM Card Holder x1
Display Intel® HD Graphics, HDMI & VGA (As Dual Display)
Ethernet RTL8111H GbE x2
Audio HD Audio-Realtek ALC262 CODEC
Disk Support mSATA & SATA-DOM
Touch Screen Type Analog Resistive
Serial Ports RS232 x2 (COM1&2 in top side) / RS232/RS485 x2 (COM3&4 in rear side)
USB Ports USB3.0 x4 / USB2.0 x1
I/O Interface I2C x1 / 16-bit GPIO x1
Power Requirement 12V standard input from internal 4-pin power connector support for ATX mode
Power Consumption 24W (Max.)
Operating Temperature 0~+50∘C (32~+122∘F)
Operating Humidity 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-Condensing
Operating System Windows 10 (64-bit) Windows 7 (64-bit) Linux
Dimensions 230.4 x 150 x 43.1mm