PPC-104T-D2N4N
  • DM&P SoC Vortex86-DX2- 933MHz
  • 1GB RAM onboard
  • 2S / 3U / GLAN / LAN / Audio / SATA / CF / 12~24V
  • 10.4 inch TFT 800×600 Resolution LCD with resistive touchscreen
  • Operation Temperature: 0 ~ +50°C
  • CF & SATA sockets onboard
  • CE / FCC / VCCI Certification, IP65 Front Panel Waterproof, Shock and Vibration
  • Wide power voltage input, DC +12~24Vdc
Availability: Only 2 left in stock
SKU: PPC-104T-D2N4N Category: Tag: Brand:
Compare
PPC-104T-D2N4N
Weight 2650 g
Dimensions 360 × 350 × 88 mm
RAM
512MB, 1GB, 2GB
I/O Interface
RS-232, RS-422, RS-485, USB, GLAN, LAN, Audio, SATA, CF
Screen size
10.4"
Power Supply
12~24V
Manufacturing
ICOP Technology
Specifications
CPU Board Specifications
CPU DM&P Vortex86DX2- 933MHz
Cache DX2: L1:16KB I-Cache, 16KB D-Cache
L2: 256KB Cache
BIOS AMI BIOS
Memory 1GB RAM onboard
Watchdog Timer Software Programmable from
30.5u to 512 seconds x 2 sets
LAN Integrated 10/100M Ethernet X1
Audio HD Audio-Realtek ALC262 CODEC
Internal Drives Compact Flash Type I / II Slot
SATA SLIM
I/O RS-232/422/485 x 2
USB Ports (Ver2.0) x 3
PS/2 KB
Audio-Out
RJ-45 Port x 1
Mechanical & Environment
Power Requirement +12 ~ 24VDC
Power Consumption +24VDC@ 1A
Operating Temperature 0~+50°C (+32~+122°F)
Storage Temperature -30~+70°C (-22~ +158°F)
Operating Humidity 0% ~ 90% Relative Humidity, Non-Condensing
Dimensions 273.40×219.80x49mm (10.76″x8.65″x1.93″)
Weight 1.75 Kg
Protection IP65 Front Panel
Certification CE
FCC
VCCI
Vibration
Shock
LCD Specifications
Display Type 10.4” SGA TFT LCD
Backlight Unit LED
Display Resolution 800(W) x 600(H)
Brightness (cd/m²) 500 nits
Contrast Ratio 500: 1
Display Color 262,144
Pixel Pitch (mm) 0.264 (H) x 0.264 (V)
Viewing Angle Vertical 110°, Horizontal 140°
Backlight Lifetime 50,000 hrs
Touchscreen
Type Analog Resistive
Resolution Continuous
Transmittance 80%