NX8MM-D168-42CMC
  • NXP i.MX8M Mini-1.8GHz
  • 2GB LPDDR4 onboard
  • 4S / 2U / MIPI-DSI / MIPI-CSI / GLAN / 4PWM / 3I2C / 3SPI / 3I2S&SAI / S / PDIF / PCIe / 40GPIO
  • Operation Temperature: 0 ~ +70°C
  • 55mm x 35mm compact size module
  • 168 pins configurable I / O function.
  • Onboard 16GB eMMC / Micro SD socket(Optional)
  • Yocto / Android 9 ready.
Availability: In stock
Compare
The NX8MM-D168 is equipped with the NXP I.MX8M Mini Quad Core Cortex-A53 1.6 GHz ARM CPU with 3D GPU and includes advanced 14LPC FinFET process technology, which provides more speed and improved power efficiency. At slightly less than half the size of a credit card at 35 x 55mm and utilizing a solid 168 pin board-to-board connector with soldered-on LPDDR4 and eMMC, the NX8MM-D168 can be utilized and implemented into many space-limited applications. Despite its tiny size, it incorporates and supports a wide range of Feature-Rich I/O, such as GbE, USB, UART, SPI, I2C, PWM, MIPI-DSI, among other configurations.
NXP Website: https://www.nxp.com/
NX8MM-D168-42CMC
Weight 300 g
Dimensions 320 × 200 × 60 mm
RAM
1GB, 2GB, 4GB
I/O Interface
RS-232, RS-485, USB, GLAN, PWM, I2C, SPI flash, I2S, SAI, S/PDIF, PCIe, GPIO
Display Interface
MIPI-DSI, MIPI-CSI
Manufacturing
ICOP Technology
Specifications
CPU NXP i.MX8M Mini Quad, 4 x Cortex-A53 1.8GHz
GPU GCNanoUltra for 3D acceleration
GC320 for 2D acceleration
VPU Decode: 1080p60, H.265, H.264
Encode: 1080p60, H.264
Co-CPU Cortex-M4
RAM Onboard LPDDR4 2GB
Storage Onboard eMMC 16GB, MLC
Display MIPI-DSI, 4 data lanes, up to 1920×1080 60Hz
Camera MIPI-CSI, 4 data lanes
Ethernet Gigabit Ethernet x 1
Audio Up to 3 x I2S/SAI , S/PDIF input/output
PCIe Gen 2.1 PCIe x 1
USB USB 2.0 x 2
UART Up to 4 x UART
eMMC/SDIO Up to 2 x eMMC/SD/SDIO
SPI Up to 3 x SPI
I2C Up to 3 x I2C
PWM Up to 4 x PWM
GPIO Up to 40 x GPIO
Operating Temp. 0° to +70° C
Relative humidity 10% to 90%
Dimensions 55mm x 35mm
Weight 8g
Connector 168 pins. 2 x 2 x 42, pitch 1.27mm, Female
Power input +5V