LCD-IVO084-U-SET
  • 8.4 inch TFT 800×600 Resolution LCD panel
  • Operation Temperature: -20 ~ +70°C
  • Brightness 350nits and Backlight 50,000hrs
  • Standard LCD cable set only for ICOP’s SBC
  • Resistive touchscreen with USB touch controller. (Doesn’t support DOS)
Availability: Only 2 left in stock
Product total
Options total
Grand total
SKU: LCD-IVO084-U-SET Category: Brand:
Compare
Weight 530 g
Dimensions 203 × 142.5 × 7.1 mm
Screen size
8.4"
Manufacturing
ICOP Technology
Specifications
Model Name 8.4″ LCD SET
Size 8.4″ SVGA LCD
Resolution 800 x 600
Colors & Backlight 262,144 / 16.2M / LED
View Angle V 140°, H 160°
Brightness 350 cd/m2
Backlight life 50,000 hrs
Contrast Ratio 600:1
Response Time 16 ms
Signal Interface 18/24 bits LVDS
Power Requirement 3.3 VDC
Power Consumption 2.81W (Max.)
Operating Temperature -20 ~ +70 °C